Wczytywanie...

RODZINA GETTYCH - BARONOWIE PALIWOWEGO IMPERIUM

2018-01-12

Rodzina Gettych należy do jednej z najbogatszych rodzin na świecie.

Rodzina Gettych należy do jednej z najbogatszych rodzin na świecie.

Jej członkowie znani są nie tylko z zarządzania słynnym koncernem paliwowym, ale również z utworzeniem takich spółek jak Getty Images czy Melbourne Cricket Club.

Najsłynniejsza jest jednak historia porwania jednego z wnuków seniora rodu Gettych – Johna Paula Getty’ego III.

O niej właśnie opowiada film „Wszystkie pieniądze świata”, który wchodzi do kin już 26 stycznia.

Główny bohater naszej opowieści filmowej. Senior Getty był słynnym amerykańskim magnatem paliwowym okrzykniętym najbogatszym człowiekiem świata. W chwili śmierci jego majątek wyceniony został na prawie 2 biliony dolarów. Biznesmen był też znany ze swojego skąpstwa, o którym świadczy m.in. słynna historia porwania jego wnuka Johna Paula Getty’ego III.

 

Syn najbogatszego człowieka świata i ojciec porwanego Johna Paula Getty’ego III. Filantropista i kolekcjoner książek. Wspomógł m.in. Galerię Narodową w Londynie.  Po porwaniu syna i śmierci ojca, John Paul Getty II Jr. wpadł w depresję oraz uzależnienie od narkotyków. Leczył się w klinice w Londynie, gdzie w 1984 r. odwiedziła go ówczesna premier Margaret Thatcher, by podziękować mu za wieloletnie dotacje Galerii Narodowej. Ponoć jej wizyta i słowa: „Panie Getty. Nie możemy pozwolić, by sprawy wymknęły się spod kontroli, prawda? Wydostaniemy cię stąd możliwie jak najszybciej”, przyczyniły się do jego szybkiego powrotu do zdrowia. W późniejszych latach został kapitanem drużyny utworzonej przez Grubby’iego Allena do której dołączył Mick Jagger, członek zespołu Rolling Stones.

John Paul Getty III w wieku 17 lat został uprowadzony w Rzymie. Porywacze zażądali od rodziny okupu w wysokości 17 milionów dolarów. Gdy okazało, że porwanie nie jest wymysłem chłopca, by wysupłać od bogatego dziadka pieniądze, poproszono o pomoc seniora-miliardera. Ten jednak bojąc się podobnych żądań w stosunku do pozostałych jego 14 wnuków odmówił udzielenia pomocy. Gdy porywacze przesłali rodzinie kosmyk włosów i ucho należące do nastolatka z zapowiedzią kontynuacji takich działań, dziadek przemógł się i przeznaczył na okup wnuka 2,2 mln dolarów, czyli tyle, ile mógł odpisać sobie od podatku. Ostatecznie porywacze wynegocjowali u rodziny Gettych 2,9 mln dolarów. John Paul Getty III przeżył, lecz w wieku 25 lat doznał udaru i resztę życia spędził niemal niewidomy, przykuty do wózka inwalidzkiego.

 

Balthazar Getty

Porwany John Paul Getty III gdy dorósł doczekał się syna Balthazara zwanego „Balty”, który zabłysnął aktorsko w takich produkcjach jak  serial „Bracia i siostry”, „Władcy much”, „Sędzia”. Balthazar Getty jest jedynym synem Johna Paula Getty’ego III.

Mark Getty

Johna Paul Getty II Jr. zmarł w 2003 r., zostawił większość majątku jednemu ze swoich synów - Markowi Getty’emu, który zainwestował pieniądze w nieco inną branżę niż jego poprzednicy – w innowacyjną wówczas firmę Getty Images, która skupiała zdjęcia z całego świata w jednym źródle. Dziś Getty Image jest  jedną z największych agencji prowadząca bank zdjęć, ujęć filmowych, wideo i muzyki. Jak przyznaje Mark Getty w jednym z wywiadów, rodzina to „(…) bardzo dynamiczna organizacja. Jeśli potrafisz wykorzystać jej energię i nią dobrze pokierować, to jest ona o wiele bardziej produktywna niż każda inna organizacja społeczna”.

 

WSZYSTKIE PIENIĄDZE ŚWIATA

(ALL THE MONEY IN THE WORLD)

PREMIERA: 26 STYCZNIA 2018

Nowy zwiastun: https://youtu.be/J-4ryFRrl88

 

Reżyseria:

Ridley Scott („Marsjanin”, „Prometeusz”, „Gladiator”, „Łowca androidów”, „Obcy-8 pasażer Nostromo”, „Thelma i Louise”)

 

Obsada:

  • Mark Wahlberg („Transformers: Ostatni rycerz”, „Ted”, „Boogie Nights”, „Fighter”, „Infiltracja”)
  • Michelle Williams („Wyspa tajemnic”, „Manchester by the Sea”, „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Mój tydzień z Marylin”)
  • Christopher Plummer („Debiutanci” - OSCAR, „Piękny umysł”, „Syriana”, „Dom nad jeziorem”, „Dziewczyna z tatuażem”)

 

Oparty na faktach najnowszy film Ridleya Scotta, twórcy „GLADIATORA”, „PROMETEUSZA”, „OBCEGO” i „MARSJANINA”.

 

Oscarowa obsada w opowieści o porwaniu wnuka Jean Paula Getty’ego – najbogatszego człowieka świata, który bardziej niż rodzinę wydaje się kochać swą fortunę.

 

Miliarder Jean Paul Getty jest znany z nieustępliwego charakteru i skąpstwa. Gdy grupa nieznanych sprawców porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty odmawia zapłacenia choćby dolara. Zrozpaczona matka porwanego – Gail robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania, ale bez skutku. Czas ucieka, a porywacze zaczynają tracić cierpliwość. Życie chłopca wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się jeszcze zapobiec tragedii. Wtedy do drzwi Gail puka tajemniczy mężczyzna twierdząc, że jest wysłannikiem Jean Paula Getty’ego, specjalizującym się w sprawach „nie do rozwiązania”…

 

Gatunek: Thriller

Produkcja: USA 2018

Dystrybucja: Monolith Films