Wczytywanie...

POTRÓJNY AXEL MARGOT ROBBIE

2018-02-01

Zanim zobaczysz film „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” i zaczniesz kibicować naszej reprezentacji podczas Igrzysk Olimpijskich sprawdź, które skoki są najwyżej oceniane przez sędziów i jak je odróżnić.

Piękne stroje, widowiskowe figury, przyprawiające o zawroty głowy piruety… Łyżwiarstwo figurowe to bardzo spektakularny sport. Jednak słyszane z ust komentatorów „podwójny Rittberger”, „potrójny Toeloop”, „piękny Axel” wielu widzom nic nie mówią.

Zanim zobaczysz film „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” i zaczniesz kibicować naszej reprezentacji podczas Igrzysk Olimpijskich sprawdź, które skoki są najwyżej oceniane przez sędziów i jak je odróżnić.

 

TOELOOP

Najłatwiejszy ze skoków. Zawodnik skacze toeloopa jadąc tyłem z zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy, pomaga sobie wbijając czubek lewej łyżwy w lód i ląduje tak samo (zewnętrzna krawędź prawej łyżwy, wyjazd do tyłu). Zarówno kobiety jak i mężczyźni skaczą potrójne Toeloopy. Mężczyźni ponadto skaczą Toeloopy poczwórne.

 

SALCHOW

Łyżwiarz jest odwrócony tyłem na wewnętrznej krawędzi lewej nogi. Prawą zamachuje się nabierając w ten sposób rotacji. Ląduje jadąc tyłem na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Salchow jest drugi w punktacji. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni skaczą potrójnego Salchowa. Mężczyźni skaczą także poczwórne.

 

RITTBERBER

Następny w punktacji jest rittberger. Tu zawodnik wyskakuje do tyłu, z zewnętrznej krawędzi prawej nogi. Najazd odbywa się tyłem, w myśl zasady jedna noga przed drugą. Kobiety i mężczyźni skaczą potrójnego Rittbergera. W 1996 roku Eric Milliot jako pierwszy wykonał kombinacje dwóch potrójnych rittbergerów, a 1998 tego samego dokonała Tara Lipinski.

 

LUTZ

Łyżwiarz jest ustawiony tyłem - na zewnętrznej krawędzi lewej nogi. Ząbki prawej łyżwy wbija w lód. Ląduje na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Często łyżwiarze ułatwiają sobie skok, zmieniając krawędź z zewnętrznej na łatwiejszą wewnętrzną i skaczą w zasadzie flipa. Takie działanie określa się to mianem flutza i uznaje to za błąd. To jeden z najtrudniejszych skoków, po raz pierwszy został wykonany w 1913 roku przez Aloisa Lutza.

 

AXEL

To najtrudniejszy ze skoków, ale jednocześnie najłatwiejszy do rozpoznania, gdyż jako jedyny jest skakany do przodu. Zawodnik skacze ten skok z zewnętrznej krawędzi lewej łyżwy, zamachuje się prawą nogą, a następnie lądują tak jak we wszystkich skokach jadąc tyłem, na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Pojedynczy Axel to półtora obrotu w powietrzu. Trudność skoku wynika z tego, że wyskakiwanie odbywa się do przodu, a lądowanie tyłem. Tonya Harding była pierwszą Amerykanką, która wykonała potrójnego Axla (w 1991 roku).

 

Zobacz zwiastun filmu: https://youtu.be/_VT0qwmBuFk